LogoSP2

 

 18 548-04-00    sekretariat@spjanuszowa.chelmiec.plJanuszowa 5, 33-300 Nowy Sącz   Facebook  epuap1 /SPJanuszowa/SkrytkaESP bipbip

V Edycja Gminnego Konkursu Kaligraficznego

f10673920W dniu 20.11. 2023r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Klęczanach odbyła się V Edycja Konkursu Kaligraficznego. Organizatorami tegorocznego konkursu byli: Pani Danuta jeż i Pan Aleksander Duda.

Mądre przysłowie powiada, iż ten człowiek, który kaligrafuje, sam siebie portretuje… i stało się jesteśmy już po V Edycji Gminnego Konkursu Kaligraficznego w Szkole Podstawowej w Klęczanach.

Nie zabrakło akcentu historycznego który w chwili oczekiwania na wyniki przedstawił dyrektor szkoły. Wspomniał o dziejach pisma, a mianowicie, że pismo towarzyszy ludzkości od ponad 6 tys. lat, kiedy to w Mezopotamii - Sumerowie opracowali system znaków potrzebnych m. in. do podliczania corocznych plonów itp. Na początku III tysiąclecia p.n.e., głównie z pisma obrazkowego, rozwinęło się w Egipcie pismo hieroglificzne - Hieroglifów używano - aż przez trzy tys. lat. Hieroglify odczytano dopiero w XIX wieku. Nie odczytano do dziś starożytnego pisma z Doliny Indus… to ogromna strata.

Dalszy rozwój pisma hieroglificznego prowadził ku pismu, w którym każdemu wyrazowi i jego formie gramatycznej odpowiada oddzielny znak. Takim pismem posługują się obecnie Chińczycy. Jest to najdziwniejszy "alfabet" jaki przetrwał do czasów dzisiejszych. Istnieje w nim ponad 50 000 różnych znaków…

Później po wielu tysiącach lat ewolucji żeglarski lud morza Śródziemnego – Fenicjanie [w tym również ludy hebrajskie] 2 połowa II tysiąclecia p.n.e. (1600 r. p.n.e.) zauważyli, że słowa składają się z pojedynczych dźwięków… i stworzyli z nich alfabet czyli strukturę 22 kilku znaków, które odpowiednio modyfikowane tylko w tak prostym schemacie tworzą wyrazy, a te z kolei zdania. Ten rodzaj pisma przejęli od ludów semickich około 1000 lat p.n.e. starożytni Grecy wzbogacając go o samogłoski, a od nich Rzymianie podbijając Grecję… W 47 roku p.n.e. Juliusz Cezar zajął Aleksandrię i częściowo zniszczył największy ośrodek kultury świata starożytnego – Bibliotekę Aleksandryjską założona po śmierci Aleksandra Macedońskiego w 323 r. p. Ch. przez Ptolemeusza I Setora – władcę Egiptu.  Spłonęło bezpowrotnie kilkaset tysięcy dzieł w tym cały katalog biblioteczny… W 273 roku Bibliotekę Aleksandryjska całkowicie zniszczył cesarz Lucjusz Domicjusz Aurelian… i tak - zapiski z III w. P. Ch – niemal całkowicie zostały wymazane z dziejów… Ludzkość utraciła większość dzieł hellenistycznych, brakuje nam drugiej dekady Tytusa Liwiusza – bo niemal wszystkie pisma z owej epoki zaginęły - pożar biblioteki Aleksandryjskiej potem złupieniu jej przez piratów - większość dzieł spłonęła lub została skradziona,  a potem zatonęła wraz ze statkami, które miały być  sprzedane w Europie – stąd mamy nieliczne traktaty naukowe przekazane przez Bizantyjczyków, Arabów – a Europa nie zachował się prawie nic. To kolejna wielka strata usłyszeli uczestnicy konkursu. 

Pismo – to  wynalazek zrewolucjonizował ludzkość niebywale…. I czyni to dalej…. Wszystko, co wiemy bowiem o człowieku z jego przeszłości wiemy m. in. dzięki mowie, mówił Noam Chomsky.  Ale mowa zawsze była i jest ulotna , zaś pismo jest „nieśmiertelne” niemal zawsze brzmi echem w wieczności….

Pismo jest drugim podstawowym środkiem porozumiewania się i zawsze zadawane były w związku z tym  pytania? Jakie były faktyczne motywy wynalezienia pisma? Czy kryje się za nimi duchowa potrzeba uwiecznienia własnych dokonań, historyczne dążenie do utrwalenia idee i wydarzeń czy raczej prozaiczna potrzeba gromadzenia informacji, która dzisiaj w erze komputerów i sieci staje się dla nas codziennością , mierzona gigabajtami , terabajtami itd…

Jak łatwo zauważyć, dziś pismo – było okazją do spotkania się, porozmawiania i w końcu do podjęcia wyzwania – i poznania mistrzów kaligrafii. Niech dziś towarzyszy wam wszystkim - dobry nastrój, spokojna atmosfera, zasada fair-play a na koniec niezapomniane wspomnienia wspomnieli organizatorzy konkursu.

W tegorocznej  edycji wzięło udział 46 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych z terenu całej Gminy Chełmiec.

Mistrzami kaligrafii zostali kolejno:

W kategorii klas 1-3:

  1. miejsce zajęła Tokarczyk Lena- SP Krasne Potockie
  2. miejsce zajęła Lorek Jowita – SP Trzetrzewina
  3. miejsce zajęła  Merkowska Patrycja- SP Biczyce Dolne

Wyróżnieni uczniowie:

  • Kądziołka Nikola- SP Klęczany
  • Wójcik Marika- SP Rdziostów
  • Romańska Zofia- SP Świniarsko

W kategorii klas 4-7:

  1. miejsce zajęła Gołąb Justyna- SP Librantowa
  2. miejsce zajęła Kania Julia – SP Januszowa
  3. miejsce zajęła Głód Alan- SP Paszyn

Wyróżnieni uczniowie:

  • Rymarczyk Mateusz- SP Biczyce Dolne
  • Radom Aleksandra- SP Marcinkowice
  • Faron Piotr- SP Niskowa

Wszystkim gratulujemy, każdy uczestnik został nagrodzony, upominkiem i brawami wręczonymi przez wójta Bernarda Stawiarskiego jak również dyrektora SP w Klęczanach Aleksandra Dudę.
(źródło i fot.: chelmiec.pl)

 

Pic1 min

 

 

 

Pic1 min

 

 

 

Pic1 min

 

 

 

Pic1 min

 

 

 

 Masz ważne pytanie? Chcesz zgłosić się do nas z problemem? Służymy pomocą!

Kontakt1 min