Polskie nazwy na mapach świata - wycieczka klas II-III do Sądeckiej Biblioteki

346266280 194691210163923 5237476093462566434 nDnia 11 maja klasy II i III wybrały się po raz kolejny do Sądeckiej Biblioteki - Oddział dla Dzieci. Tym razem czekała na dzieci wspaniała lekcja geografii. Uczniowie brali udział w warsztatach pt. "Polskie nazwy na mapach świata". Poznali takie nazwiska jak: Arctowski, Dobrowolski - podróżnicy, polscy badacze, którzy wyruszyli na wyprawę antarktyczną. Bronisław Malinowski - znany na świecie antropolog, który swoje badania terenowe prowadził w Australii i Oceanii. Paweł Strzelecki - podróżnik, badacz, geolog, który jako pierwszy Polak okrążył świat w celach naukowych i przepłynął trzy oceany. Jako pierwszy Europejczyk zbadał góry śnieżne i zdobył ich najwyższy szczyt nazywając go Górą Kościuszki (bo przypominał mu kopiec Kościuszki z Krakowa). Strzelecki odkrył również złoża węgla kamiennego i miedzi na Tasmanii.
Dzieci brały udział w podchodach, rozwiązywały zagadki na strychu biblioteki, a także konstruowały mosty z papieru. To była bardzo pouczająca lekcja geografii i historii. Po warsztatach udaliśmy się na pyszne lody do lodziarni Orawianka. W świetnych humorach wróciliśmy do szkoły.
Obszerna galeria na naszym fb