Klasy I-III w Starej Baśni
Wycieczka do zamku "Stara Baśń" w Grybowie. 8 czerwca najmłodsi uczniowie z klas I-III odwiedzili Zamek Stara Baśń , który został wybudowany w malowniczym mieście Grybów. Jest to miejsce utrzymane w klimacie staropolskiego zamku z czterometrowym murem połączonym z dwoma basztami . Od samego przyjazdu na miejsce, na dzieci i dorosłych czekały przygotowane przez właścicieli zamku niespodzianki. Uczniowie z zapartym tchem słuchali pradawnych legend, dowiedzieliśmy się co to jest rekonstrukcja budowli oraz jak wyglądały zwyczaje ludzi mieszkających w starodawnych. Odwiedzili wiele zakamarków zamku, a z każdym z nich związana była magiczna historia. W trakcie zwiedzania uczniowie szukali smoków, a przy pomocy rekwizytów i strojów wcielali się w różne postaci. Brali również udział w różnego rodzaju grach o zabawach średniowiecznych np. strzelaniu z łuku czy turnieju kopistów na koniach. Po trudach aktywnego i pełnego niespodzianek zwiedzania zamku był czas na wypiekanie podpłomyków. Zakupiliśmy pamiątki i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Obszerna galeria na naszym 
XXI Gminny Konkurs Ekologiczny w Januszowej
Nie wszyscy to wiedzą, ale uczestnicy XXI Gminnego Konkursu Ekologicznego, który odbył się 2 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej w Januszowej udowodnili, że nie tylko w teorii, ale również w praktyce doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że ekologia to słowo, które wywodzi się dwóch greckich słów, z których pierwsze znaczy tyle co „dom”. Zatem „ekologia” jest nauką o domu, troską o dom, którym jest nasz świat. Aby o ten nasz wspólny dom zadbać, trzeba wiedzieć, jak on funkcjonuje, co wpływa na jego lepszą kondycję, a co mu szkodzi.
W trakcie konkursowych zmagań, które podzielone były na dwie kategoria wiekowe (klasy IV-VI i VII-VIII) uczniowie wykazali się ponadprzeciętną widzą w tym zakresie. Komisja w składzie: pani Agnieszka Michalik z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nowym Sączu oraz pan Grzegorz Rams z Nadleśnictwa Stary Sącz, mieli nie lada orzech do zgryzienia, aby wyłonić zwycięzców. Ostatecznie podjęto następującą decyzję:
w kategorii IV-VI szkół podstawowych :
I miejsce – Tomasz Pasiut- Szkoła Podstawowa w Librantowej
II miejsce - Nikodem Młynarczyk – Szkoła Podstawowa w Januszowej
III miejsce - Kornelia Kuźma – Szkoła Podstawowa w Chomranicach
w kategorii VII-VIII szkół podstawowych:
I miejsce - Maksymilian Zając – Szkoła Podstawowa w Wielogłowach
II miejsce - Mikołaj Froehlich – Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach
III miejsce - Alicja Popiela- Szkoła Podstawowa w Wielogłowach.
Uczestnicy Konkursu oraz ich opiekunowie mieli okazję w praktyce wykorzystać swoje wiadomości i pod okiem pana Grzegorza Ramsa posadzili drzewa, które są symbolem naszej troski o środowisko naturalne.
Nagrody zwycięzcom wręczył Wójt Gminy Chełmiec pan Bernard Stawiarski. Podczas podsumowania konkursu obecny był pan Radosław Potoczek – dyrektor Gminnego Zespołu Edukacji w Chełmcu.
Uczniom oraz ich opiekunom serdecznie dziękujemy nie tylko za udział w Konkursie, lecz przede wszystkim za fakt, że są ambasadorami zaangażowania w ochronę naszego wspólnego domu, jakim jest świat.
(źródło: chelmiec.pl)
Podsumowanie Rajdu
Dzień Dziecka w naszej szkole upłynął pod znakiem podsumowania II Rajdu szkolnego, lodowej niespodzianki i lekcji wedługi pomysłów uczniów.
Wyniki Rajdu:
- w kategorii kl. I-IV wygrały ex aequo kl.II i kl. IV;
- w kategorii kl. V-VIII wygrała kl. V;
- dzieci z oddziału przedszkolnego dostały specjalne wyróżnienie za wytrwałość i wykonanie części zadań.
Ponadto Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczniom, którzy zostali wyróżnieni w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur oraz pogratulowała uczniom: Przemysław Jasiński, Oliwia Maciuszek, Amelia Nazimek, którzy zajęli III miejsce w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego i uczennicy Weronice Rolce, która wzięła udział w Finale XXXVIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego "Echa poetica".
A na deser z okazji Dnia Dziecka wszyscy otrzymali lody, które zasponsorowała firma "Koral".
Obszerna galeria na naszym 
II Rajd szkolny – wiosna 2022
Zaplanowany na jesień 2021 r. rajd szkolny ze względu na pandemię został przełożony na wiosnę. Zamiast podziwiać pomalowane odcieniami żółci i czerwieni malownicze lasy Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego z perspektywy Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej, mieliśmy okazję zachwycić się bujną zielenią wiosennej przyrody poprzetykanej różnokolorowymi kwiatami.
Jamna – bo tam właśnie udaliśmy się całą szkolną wspólnotą – to miejsce, do którego zmierzają nie tylko turyści, lecz również pielgrzymi, zanoszący swoje prośby przed tron królującej tam Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. To także miejsce pamięci i męczeństwa. We wrześniu 1944 r. wieś została spalona przez Niemców, a 57 mieszkańców zostało brutalnie zamordowanych.
Dzięki wcześniej przygotowanym kartom z zadaniami uczniowie pod kierunkiem wychowawców mieli okazję dotrzeć do wszystkich ważniejszych miejsc, wychwycić mało znane szczegóły a przy tym dobrze się bawić i poznawać również samych siebie – swoje możliwości kondycyjne, reakcje w sytuacji zmęczenia, radość z bycia z rówieśnikami oraz młodszymi i starszymi koleżankami i kolegami. Codzienność szkolna nie zawsze daje ku temu okazję.
Nie zabrakło również momentu wspólnego biesiadowania przy pieczonej kiełbasce.
Z niecierpliwością czekamy na jesień i kolejny wspólny wypad.
Obszerna galeria na naszym 
III miejsce w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego
W dniu 30 maja 2022 roku drużyna ze Szkoły Podstawowej w Januszowej w składzie: Oliwia Maciuszek, Amelia Nazimek i Przemysław Jasiński, wzięła udział w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego w Paszynie. Nasi reprezentanci zajęli w drużynowych rozgrywkach 3 miejsce tuż za Szkołą Podstawową w Librantowej, do której stracili tylko 1 punkt i Paszynem. Gratulujemy!!!
„JUŻ PŁYWAM” – WAKACJE 2022 r. Przedłużenie rekrutacji
Wydział Sportu i Rekreacji Gminy Chełmiec informuje, iż rekrutacja do projektu pn. „JUŻ PŁYWAM” organizacja nauki pływania dla uczniów z terenu Gminy Chełmiec” zostaje przedłużona. Dokumenty rekrutacyjne można składać w p.20 w zamkniętej kopercie z napisem „Projekt Już Pływam – Wakacje 2022r.” do dnia– 30.05.2022r.
Zapraszamy do wakacyjnej aktywności sportowej w postaci zajęć basenowych dzieci Szkół Podstawowych uczących się na terenie Gminy Chełmiec.
Zainteresowane osoby winny złożyć kartę zgłoszeniową wraz z wszelkimi zgodami/oświadczeniami podpisanymi przez rodzica/opiekuna prawnego (załącznik poniżęj) oraz dokonać jednorazowej wpłaty na konto w wysokości 200,00zł Gminy Chełmiec (Informacja o wpłacie będzie podana po rekrutacji WSiR w momencie opublikowania osób zakwalifikowanych do ww projektu) Prosimy o nie wpłacanie wcześniejszej opłaty!
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Po pojawieniu się na stronie Gminy Chełmiec listy osób zakwalifikowanych do projektu, każdy uczestnik winien do 5 dni od złożenia formularza dokonać przelewu na konto Gminy Chełmiec. Niedopełnienie obowiązku wpłaty należności skutkuje rezygnacją z projektu, a miejsce zajmuje osoba kolejna z listy rezerwowej.
W zajęciach z nauki pływania ma uczestniczyć 14 grup liczących po 10 osób. Łącznie przewiduje się uczestnictwo w projekcie 140 uczniów.
Zajęcia prowadzone będą o 1 lipca cyklicznie od poniedziałku do piątku oraz w weekendy dając łączna ilość 20 zajęć po 45minut (jeden wyjazd na basen to 2 godziny nauki pływania tj. 1h30min x 10 zajęć). Zajęcia odbywać się będą na pływalni Aqua Centrum Chełmiec. Uczestnicy mają zapewnione: zajęcia z instruktorem, bilety wstępu na basen, wynajem torów pływackich.
Wniosek do pobrania tutaj.
(Źródło: chelmiec.pl)
Połamania pióra!!!

Wycieczka klasy I i II
W czwartek 19 kwietnia klasy I i II po raz drugi zawitały w bibliotece dla dzieci przy ul. Lwowskiej w Nowym Sączu. Tym razem mogły poznać wybrane historie z książki ,,Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Nasi uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób dziecaki z maleńkiej szwedzkiej wioski przesyłały sobie wiadomości.Warto dodać- bez laptopa i komórki. Jak spędzały czas Lisa, Lasse, Bosse, Olle i Brita oraz jakie przygody ich spotykały. Dzieci brały udział w świetnych zabawach i tajemniczych zagadkach. Emocji było mnóstwo. Na własnej skórze sprawdziły jak można przyciągnąć rzeczy za pomocą naeelektryzowanej kredki. Działa się magia. Następnie spacerem udaliśmy się na pyszne lody do Orawianki. Co tu dużo mówić - było smakowicie! Ostatnim punktem były Sądeckie planty, gdzie uczniowie zobaczyli Dąb Wolności, skałę Piotrową, rzeźbę tańczącej pary. Był też czas na drugie śniadanie i gonitwy po parku. Obszerna galeria na naszym 